
Samsung Galaxy A16 5G Refurbished
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Samsung |
| Announced on | 11-Dec-23 |
| MRP | ₹ 19499/- |
| Dimensions | 16.01 cm x 7.68 cm x 0.84 cm |
| Display | 6.7 inches, 1080 x 2340 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch |
| FingerPrint | Side-Mounted |
| Weight | 200 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC |
| Processor | MediaTek Dimensity 6100+ |
| Battery | 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V15 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Samsung Compatible Adaptor Only |
$129.43
Samsung Galaxy A16 5G Refurbished—
$129.43
More Images





Samsung Galaxy A16 5G Refurbished
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Samsung |
| Announced on | 11-Dec-23 |
| MRP | ₹ 19499/- |
| Dimensions | 16.01 cm x 7.68 cm x 0.84 cm |
| Display | 6.7 inches, 1080 x 2340 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch |
| FingerPrint | Side-Mounted |
| Weight | 200 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC |
| Processor | MediaTek Dimensity 6100+ |
| Battery | 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V15 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Samsung Compatible Adaptor Only |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Samsung |
| Announced on | 11-Dec-23 |
| MRP | ₹ 19499/- |
| Dimensions | 16.01 cm x 7.68 cm x 0.84 cm |
| Display | 6.7 inches, 1080 x 2340 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch |
| FingerPrint | Side-Mounted |
| Weight | 200 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC |
| Processor | MediaTek Dimensity 6100+ |
| Battery | 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V15 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Samsung Compatible Adaptor Only |













