
Apple iPhone 16 Pro Max Preowned
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 2024, September 09 |
| MRP | ₹ 179900/- |
| Dimensions | 163 x 77.6 x 8.3 mm (6.42 x 3.06 x 0.33 in) |
| Display | 6.9 inches, 115.6 cm2 (~91.4% screen-to-body ratio) |
| FingerPrint | FaceID-Only |
| Weight | 227 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi, NFC |
| Processor | Apple A18 Pro (3 nm) |
| Battery | 4685 mah |
| Camera | 48 MP + 12 MP + 48 MP Rear & 12 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 18.5 |
| Country of Origin | Global |
| Instructions | Use Apple Compatible Adaptor Only |
Select Color
Select Storage
Select Grade Warranty
From $278.30
Original: $927.67
-70%Apple iPhone 16 Pro Max Preowned—
$927.67
$278.30More Images






Apple iPhone 16 Pro Max Preowned
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 2024, September 09 |
| MRP | ₹ 179900/- |
| Dimensions | 163 x 77.6 x 8.3 mm (6.42 x 3.06 x 0.33 in) |
| Display | 6.9 inches, 115.6 cm2 (~91.4% screen-to-body ratio) |
| FingerPrint | FaceID-Only |
| Weight | 227 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi, NFC |
| Processor | Apple A18 Pro (3 nm) |
| Battery | 4685 mah |
| Camera | 48 MP + 12 MP + 48 MP Rear & 12 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 18.5 |
| Country of Origin | Global |
| Instructions | Use Apple Compatible Adaptor Only |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 2024, September 09 |
| MRP | ₹ 179900/- |
| Dimensions | 163 x 77.6 x 8.3 mm (6.42 x 3.06 x 0.33 in) |
| Display | 6.9 inches, 115.6 cm2 (~91.4% screen-to-body ratio) |
| FingerPrint | FaceID-Only |
| Weight | 227 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi, NFC |
| Processor | Apple A18 Pro (3 nm) |
| Battery | 4685 mah |
| Camera | 48 MP + 12 MP + 48 MP Rear & 12 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 18.5 |
| Country of Origin | Global |
| Instructions | Use Apple Compatible Adaptor Only |





















