
Apple iPhone 16 Pro Refurbished
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 2024, September 09 |
| MRP | ₹ 135990/- |
| Dimensions | 149.6 x 71.5 x 8.3 mm (5.89 x 2.81 x 0.33 in) |
| Display | 6.3 inches, 96.4 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| FingerPrint | FaceID-Unlock |
| Weight | 199 Gram |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi, NFC |
| Processor | Apple A18 (3 nm) |
| Battery | 3582 mah |
| Camera | 48 MP + 12 MP + 48 MP Rear & 12 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 18 |
| Country of Origin | GLOBAL |
| Instructions | Use 35 Watt Apple Adaptor Only |
Select Color
Select Storage
Select Grade Warranty
From $268.59
Original: $895.31
-70%Apple iPhone 16 Pro Refurbished—
$895.31
$268.59More Images










Apple iPhone 16 Pro Refurbished
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 2024, September 09 |
| MRP | ₹ 135990/- |
| Dimensions | 149.6 x 71.5 x 8.3 mm (5.89 x 2.81 x 0.33 in) |
| Display | 6.3 inches, 96.4 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| FingerPrint | FaceID-Unlock |
| Weight | 199 Gram |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi, NFC |
| Processor | Apple A18 (3 nm) |
| Battery | 3582 mah |
| Camera | 48 MP + 12 MP + 48 MP Rear & 12 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 18 |
| Country of Origin | GLOBAL |
| Instructions | Use 35 Watt Apple Adaptor Only |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 2024, September 09 |
| MRP | ₹ 135990/- |
| Dimensions | 149.6 x 71.5 x 8.3 mm (5.89 x 2.81 x 0.33 in) |
| Display | 6.3 inches, 96.4 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| FingerPrint | FaceID-Unlock |
| Weight | 199 Gram |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi, NFC |
| Processor | Apple A18 (3 nm) |
| Battery | 3582 mah |
| Camera | 48 MP + 12 MP + 48 MP Rear & 12 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 18 |
| Country of Origin | GLOBAL |
| Instructions | Use 35 Watt Apple Adaptor Only |





















