
Redmi 9 Prime Refurbished
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Redmi |
| Announced on | 4-Aug-20 |
| MRP | ₹ 11490/- |
| Dimensions | 16.33 cm x 7.7 cm x 0.91 cm |
| Display | 16.58 cm (6.53 inches), 1080x2340 px |
| FingerPrint | Rear-Mounted |
| Weight | 198 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, Volte, Wi-Fi |
| Processor | Helio G80, Octa Core, 2 GHz Processor |
| Battery | 5020mah |
| Camera | 13 MP Quad Rear & 8 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V10 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Redmi Compatible Adaptor Only |
Select Color
Select Storage
Select Grade Warranty
From $64.71
Redmi 9 Prime Refurbished—
$64.71
More Images



Redmi 9 Prime Refurbished
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Redmi |
| Announced on | 4-Aug-20 |
| MRP | ₹ 11490/- |
| Dimensions | 16.33 cm x 7.7 cm x 0.91 cm |
| Display | 16.58 cm (6.53 inches), 1080x2340 px |
| FingerPrint | Rear-Mounted |
| Weight | 198 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, Volte, Wi-Fi |
| Processor | Helio G80, Octa Core, 2 GHz Processor |
| Battery | 5020mah |
| Camera | 13 MP Quad Rear & 8 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V10 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Redmi Compatible Adaptor Only |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Redmi |
| Announced on | 4-Aug-20 |
| MRP | ₹ 11490/- |
| Dimensions | 16.33 cm x 7.7 cm x 0.91 cm |
| Display | 16.58 cm (6.53 inches), 1080x2340 px |
| FingerPrint | Rear-Mounted |
| Weight | 198 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, Volte, Wi-Fi |
| Processor | Helio G80, Octa Core, 2 GHz Processor |
| Battery | 5020mah |
| Camera | 13 MP Quad Rear & 8 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V10 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Redmi Compatible Adaptor Only |





















