
Apple iPhone 16- Unbox
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 2024, September 09 |
| MRP | ₹ 79990/- |
| Dimensions | 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (5.81 x 2.82 x 0.31 in) |
| Display | 6.1 inches, 91.7 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| FingerPrint | FaceID-Unlock |
| Weight | 170 Gram |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi, NFC |
| Processor | Apple A18 (3 nm) |
| Battery | 3561 mah |
| Camera | 48 MP + 12 MP Rear & 12 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 18 |
| Country of Origin | Indian / Global |
| Instructions | Use 25 Watt Apple Adaptor Only |
Select Color
Select Storage
Select Grade
From $177.98
Original: $593.27
-70%Apple iPhone 16- Unbox—
$593.27
$177.98More Images










Apple iPhone 16- Unbox
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 2024, September 09 |
| MRP | ₹ 79990/- |
| Dimensions | 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (5.81 x 2.82 x 0.31 in) |
| Display | 6.1 inches, 91.7 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| FingerPrint | FaceID-Unlock |
| Weight | 170 Gram |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi, NFC |
| Processor | Apple A18 (3 nm) |
| Battery | 3561 mah |
| Camera | 48 MP + 12 MP Rear & 12 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 18 |
| Country of Origin | Indian / Global |
| Instructions | Use 25 Watt Apple Adaptor Only |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 2024, September 09 |
| MRP | ₹ 79990/- |
| Dimensions | 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (5.81 x 2.82 x 0.31 in) |
| Display | 6.1 inches, 91.7 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| FingerPrint | FaceID-Unlock |
| Weight | 170 Gram |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi, NFC |
| Processor | Apple A18 (3 nm) |
| Battery | 3561 mah |
| Camera | 48 MP + 12 MP Rear & 12 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 18 |
| Country of Origin | Indian / Global |
| Instructions | Use 25 Watt Apple Adaptor Only |




















