
Apple iPhone 8 Plus - Refurbished
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 22-Sep-17 |
| MRP | ₹ 41500/- |
| Dimensions | 15.84 cm x 7.81 cm x 0.75 cm |
| Display | 13.9 cm (5.5 inches), 1080x1920 px |
| FingerPrint | Front-Mounted |
| Weight | 202 Grams |
| Network & Connectivity | Single Sim, 3G, 4G, Volte, Wi-Fi, |
| Processor | Fusion A11, Hexa Core, 2.39 GHz Processor |
| Battery | 2691mah |
| Camera | 12 MP + 12 MP Rear & 7 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 11 |
| Country of Origin | Global |
| Instructions | Use 5 Watt Apple Adaptor Only |
Select Colour
Select Storage
Select Grade Warranty
From $42.07
Original: $140.22
-70%Apple iPhone 8 Plus - Refurbished—
$140.22
$42.07More Images









Apple iPhone 8 Plus - Refurbished
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 22-Sep-17 |
| MRP | ₹ 41500/- |
| Dimensions | 15.84 cm x 7.81 cm x 0.75 cm |
| Display | 13.9 cm (5.5 inches), 1080x1920 px |
| FingerPrint | Front-Mounted |
| Weight | 202 Grams |
| Network & Connectivity | Single Sim, 3G, 4G, Volte, Wi-Fi, |
| Processor | Fusion A11, Hexa Core, 2.39 GHz Processor |
| Battery | 2691mah |
| Camera | 12 MP + 12 MP Rear & 7 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 11 |
| Country of Origin | Global |
| Instructions | Use 5 Watt Apple Adaptor Only |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Apple |
| Announced on | 22-Sep-17 |
| MRP | ₹ 41500/- |
| Dimensions | 15.84 cm x 7.81 cm x 0.75 cm |
| Display | 13.9 cm (5.5 inches), 1080x1920 px |
| FingerPrint | Front-Mounted |
| Weight | 202 Grams |
| Network & Connectivity | Single Sim, 3G, 4G, Volte, Wi-Fi, |
| Processor | Fusion A11, Hexa Core, 2.39 GHz Processor |
| Battery | 2691mah |
| Camera | 12 MP + 12 MP Rear & 7 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Not Supported |
| Operating System | iOS 11 |
| Country of Origin | Global |
| Instructions | Use 5 Watt Apple Adaptor Only |





















