
LG Velvet (Pre-owned)
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | LG |
| Announced on | 28-Oct-20 |
| MRP | ₹ 54599 /- |
| Dimensions | 16.71 cm x 7.41 cm x 0.79 cm |
| Display | 17.3 cm (6.8 inches), 1080x2460 px with Water Drop Notch (DUAL DISPLAY) |
| FingerPrint | Fingerprint-In Display |
| Weight | 180 Gram |
| Network & Connectivity | Single Sim, 3G, 4G, Wi-Fi, NFC( Jio & Bsnl Not Support) |
| Processor | Snapdragon 765G, Octa Core, 2.4 GHz Processor |
| Battery | 4300mAh |
| Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card (Hybrid) |
| Operating System | Android V10 |
| Country of Origin | INDIAN |
| Instructions | Use 15-20 Watt Compatible Adaptor Only |
Select Color
Select Storage
Select Grade Warranty
From $42.07
Original: $140.22
-70%LG Velvet (Pre-owned)—
$140.22
$42.07More Images





LG Velvet (Pre-owned)
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | LG |
| Announced on | 28-Oct-20 |
| MRP | ₹ 54599 /- |
| Dimensions | 16.71 cm x 7.41 cm x 0.79 cm |
| Display | 17.3 cm (6.8 inches), 1080x2460 px with Water Drop Notch (DUAL DISPLAY) |
| FingerPrint | Fingerprint-In Display |
| Weight | 180 Gram |
| Network & Connectivity | Single Sim, 3G, 4G, Wi-Fi, NFC( Jio & Bsnl Not Support) |
| Processor | Snapdragon 765G, Octa Core, 2.4 GHz Processor |
| Battery | 4300mAh |
| Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card (Hybrid) |
| Operating System | Android V10 |
| Country of Origin | INDIAN |
| Instructions | Use 15-20 Watt Compatible Adaptor Only |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | LG |
| Announced on | 28-Oct-20 |
| MRP | ₹ 54599 /- |
| Dimensions | 16.71 cm x 7.41 cm x 0.79 cm |
| Display | 17.3 cm (6.8 inches), 1080x2460 px with Water Drop Notch (DUAL DISPLAY) |
| FingerPrint | Fingerprint-In Display |
| Weight | 180 Gram |
| Network & Connectivity | Single Sim, 3G, 4G, Wi-Fi, NFC( Jio & Bsnl Not Support) |
| Processor | Snapdragon 765G, Octa Core, 2.4 GHz Processor |
| Battery | 4300mAh |
| Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card (Hybrid) |
| Operating System | Android V10 |
| Country of Origin | INDIAN |
| Instructions | Use 15-20 Watt Compatible Adaptor Only |





















