
Redmi Note 13C 5G UNBOX
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Redmi |
| Announced on | 16-Dec-23 |
| MRP | ₹ 11999/- |
| Dimensions | 16.8 cm x 7.8 cm x 0.81 cm |
| Display | (6.74 inches), 720x1600 px |
| FingerPrint | Side-Mounted |
| Weight | 192 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi |
| Processor | MediaTek Dimensity 6100+ |
| Battery | 5000 mah |
| Camera | 50 MP + 0.08 MP & 5 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V13 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Redmi Compatible Adaptor Only |
Select Color
Select Storage
Select Grade (Warranty)
From $29.12
Original: $97.07
-70%Redmi Note 13C 5G UNBOX—
$97.07
$29.12More Images




Redmi Note 13C 5G UNBOX
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Redmi |
| Announced on | 16-Dec-23 |
| MRP | ₹ 11999/- |
| Dimensions | 16.8 cm x 7.8 cm x 0.81 cm |
| Display | (6.74 inches), 720x1600 px |
| FingerPrint | Side-Mounted |
| Weight | 192 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi |
| Processor | MediaTek Dimensity 6100+ |
| Battery | 5000 mah |
| Camera | 50 MP + 0.08 MP & 5 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V13 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Redmi Compatible Adaptor Only |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Redmi |
| Announced on | 16-Dec-23 |
| MRP | ₹ 11999/- |
| Dimensions | 16.8 cm x 7.8 cm x 0.81 cm |
| Display | (6.74 inches), 720x1600 px |
| FingerPrint | Side-Mounted |
| Weight | 192 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi |
| Processor | MediaTek Dimensity 6100+ |
| Battery | 5000 mah |
| Camera | 50 MP + 0.08 MP & 5 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V13 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Redmi Compatible Adaptor Only |























