
Samsung Galaxy A35 Preowned
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Samsung |
| Announced on | 2024, March |
| MRP | 30,999 |
| Dimensions | 161.7 x 78 x 8.2 mm (6.37 x 3.07 x 0.32 in) |
| Display | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| FingerPrint | Fingerprint (under display, optical) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Network & Connectivity | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Processor | Exynos 1380 (5 nm) |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.96", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm
5 MP, f/2.4, (macro |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Operating System | Android 14, One UI 6.1 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Samsung Compitable/Orignal Charger |
$66.34
Original: $221.12
-70%Samsung Galaxy A35 Preowned—
$221.12
$66.34More Images




Samsung Galaxy A35 Preowned
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Samsung |
| Announced on | 2024, March |
| MRP | 30,999 |
| Dimensions | 161.7 x 78 x 8.2 mm (6.37 x 3.07 x 0.32 in) |
| Display | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| FingerPrint | Fingerprint (under display, optical) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Network & Connectivity | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Processor | Exynos 1380 (5 nm) |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.96", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm
5 MP, f/2.4, (macro |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Operating System | Android 14, One UI 6.1 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Samsung Compitable/Orignal Charger |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Samsung |
| Announced on | 2024, March |
| MRP | 30,999 |
| Dimensions | 161.7 x 78 x 8.2 mm (6.37 x 3.07 x 0.32 in) |
| Display | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| FingerPrint | Fingerprint (under display, optical) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Network & Connectivity | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Processor | Exynos 1380 (5 nm) |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.96", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm
5 MP, f/2.4, (macro |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Operating System | Android 14, One UI 6.1 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Samsung Compitable/Orignal Charger |























