
Samsung Galaxy A53 5G Refurbished
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Samsung |
| Announced on | 24-Mar-22 |
| MRP | ₹ 30999/- |
| Dimensions | 15.96 cm x 7.48 cm x 0.81 cm |
| Display | 16.51 cm (6.5 inches),1080x2400 px |
| FingerPrint | IN-Display |
| Weight | 189 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi |
| Processor | Exynos 1280 |
| Battery | 5000 mah |
| Camera | 64 MP + 12 MP + 5 MP + 5 MP & 32 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V12 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Samsung Compatible Adaptor Only |
$43.68
Original: $145.61
-70%Samsung Galaxy A53 5G Refurbished—
$145.61
$43.68More Images










Samsung Galaxy A53 5G Refurbished
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Samsung |
| Announced on | 24-Mar-22 |
| MRP | ₹ 30999/- |
| Dimensions | 15.96 cm x 7.48 cm x 0.81 cm |
| Display | 16.51 cm (6.5 inches),1080x2400 px |
| FingerPrint | IN-Display |
| Weight | 189 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi |
| Processor | Exynos 1280 |
| Battery | 5000 mah |
| Camera | 64 MP + 12 MP + 5 MP + 5 MP & 32 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V12 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Samsung Compatible Adaptor Only |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Generic Name | Mobile Phone |
| Brand | Samsung |
| Announced on | 24-Mar-22 |
| MRP | ₹ 30999/- |
| Dimensions | 15.96 cm x 7.48 cm x 0.81 cm |
| Display | 16.51 cm (6.5 inches),1080x2400 px |
| FingerPrint | IN-Display |
| Weight | 189 Grams |
| Network & Connectivity | Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Volte, Wi-Fi |
| Processor | Exynos 1280 |
| Battery | 5000 mah |
| Camera | 64 MP + 12 MP + 5 MP + 5 MP & 32 MP Front Camera |
| Expandable Storage | Memory Card Supported |
| Operating System | Android V12 |
| Country of Origin | Indian |
| Instructions | Use Samsung Compatible Adaptor Only |























